Łojotokowe Zapalenie Skóry, czyli zmutowany łupież atakuje!

Praca trychologa uświadomiła mnie jak bardzo rozpowszechnione w naszym społeczeństwie są problemy ze skórą głowy. Łysienie rozpoznamy z daleka, jednak inne schorzenia trychologiczne są często ukryte pod włosami i widoczne dopiero przy bliższym badaniu. Wiele osób przychodzących do mnie po pomoc skarżyło się na łupież, którego nie mogły wytępić żadnymi szamponami. Łupież może wydawać się czymś zupełnie błahym i nieszkodliwym, jednak ciągłe znajdywanie białych płatków na ciemnych ubraniach może być bardzo irytujące, a nawet krępujące w sytuacjach towarzyskich czy biznesowych. Raczej ciężko będzie pozyskać finansowanie dla Twojego startupu zajmującego się kolonizacją odległych planet, jeśli zaprezentujesz się przed inwestorami w marynarce „ośnieżonymi” ramionami.

Często można usłyszeć, że ktoś ma łupież z powodu przesuszonej skóry głowy. Przyczyny tej dolegliwości są inne i związane z drożdżakami Malassezia. Te mikroorganizmy znajdują się na skórze każdego człowieka, jednak u osób nadwrażliwych powodują wystąpienie objawów łupieżu. Mechanizm tego zjawiska polega na tym, że drożdżaki przekształcają nasz łój w kwasy oleinowy i arachidonowy, które mają działanie prozapalne. Nasza skóra próbuje bronić się przed drażniącym działaniem tych kwasów i wytwarza charakterystyczne łuski, które składają się z nieprawidłowych martwych komórek naskórka.

Możemy mieć jednak pecha i trochę gwałtowniej reagować na działanie drożdżaków. W przypadku dodatkowych objawów, takich jak świąd, zaczerwienienie skóry, szybkie przetłuszczanie włosów czy występowanie łuski lub krostek na skórze głowy nie mówimy już o łupieżu, tylko o łojotokowym zapaleniu skóry. ŁZS może też obejmować inne obszary, np. twarz, wtedy często zaczerwienione są okolice po bokach nosa dając charakterystyczny obraz motyla.

Co możemy zrobić, aby uwolnić naszą głowę od swędzących strupów czy osypujących się drobinek?

W przypadku klasycznego łupieżu wystarczy stosować szampony zawierające takie składniki jak ketokonazol, pirytionian cynku, pirokton olaminy lub siarczek selenu. Substancje te mają działanie grzybobójcze, więc ograniczą ilość drożdżaków na naszej skórze, co doprowadzi do złagodzenia objawów łupieżu. Tego rodzaju szampony najlepiej stosować co najmniej trzy razy w tygodniu do momentu wyraźnej poprawy, a potem podtrzymująco myć nimi głowę raz na jakiś czas. Pianę z takiego szamponu warto przytrzymać na głowie kilka minut i dopiero spłukać wodą, aby składniki aktywne miały dłuższy kontakt ze skórą.

Łojotokowe zapalenie skóry wymaga zastosowania takich szamponów jak w przypadku zwykłego łupieżu, jednak często potrzebny jest jeszcze dodatkowy krok. Osoby cierpiące z powodu ŁZS powinny włączyć do swojej terapii peelingi, które usuną nawarstwioną łuskę i będą zapobiegać tworzeniu krostek i strupków. Polecam raczej preparaty pozbawione ostrych drobinek, które mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę. Zdecydownie lepsze są produkty oparte na kwasach salicylowym, mlekowym lub moczniku. Taki peeling początkowo stosujemy dwa razy w tygodniu, a po osiągnięciu zadowalającej poprawy używamy profilaktycznie raz na tydzień.

Przy problemach ze skórą głowy pomocna jest suplementacja witaminami z grupy B i cynkiem.

Miewasz problemy z łupieżem lub ŁZS? A może ktoś z rodziny lub Twoich znajomych cierpi na takie dolegliwości? Napisz w komentarzu!


Komentarze

Popularne posty